::::....Cimerat....::::

::::....Cimerat....::::

::::....Students Underground Froum....::::
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Tymi i duhanit dėmton edhe fėmijėt e shėndoshė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AlbanianGhost
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 666
Age : 31
Location : N\'banjo...
Points : 4
Registration date : 03/10/2006

Profile Settings
Emri & Mbiemri: Sbon Me Dit Edhe Pik
Pervoja Pervoja:
200/200  (200/200)
Gjinia: Mashkull
MesazhTitulli: Tymi i duhanit dėmton edhe fėmijėt e shėndoshė   Tue Jun 19, 2007 2:51 am


Edhe fėmijėt e shėndoshė, tė prindėrve duhanpirės, mund tė kenė probleme me organet e frymėmarrjes, ndėrsa situata e tyre mund tė pėrkeqėsohet nėse vazhdojnė t’i ekspozohen tymit tė duhanit.

Prindėrit duhanpirės gjithsesi janė lajm i keq pėr fėmijėt e tyre – madje edhe atėherė kur kėta fėmijė janė tė shėndoshė'", ka deklaruar dr. Bert Arets nga Universiteti Utrecht pėr agjencinė Reuters.

Studimet e shumta kanė dėshmuar se, fėmijėt qė kanė prindėr duhanpirės, kanė mė shumė telashe me frymėmarrje se ata, prindėrit e tė cilėve nuk pinė fare duhan. Megjithatė ende nuk ėshtė bėrė e ditur se si ndikon tymi tė fėmijėt qė nuk kanė probleme me mushkėri dhe nuk lėngojnė nga sėmundjet e llojit tė astmės.

Arets dhe bashkėpunėtorėt e tij kanė hulumtuar punėn e mushkėrive te 244 fėmijė tė moshės 4-12 vjeēare dhe kanė zbuluar se tė fėmijėt e duhanpirėsve puna e mushkėrive ėshtė mė shumė e vėshtirėsuar.

Sidoqoftė, ndalimi i sotėm i pirjes sė duhanit nė vendet publike, e bėn profesorin Arets tė brengosur, ngase sipas tij, prindėrit do tė mund tė pinin mė shumė duhan nė shtėpitė e tyre.
<meta name="verify-v1" content="JD3KwGAH14QLcv8Mgk4uJ6vU+0nkpgUW37w5lCh/k1g=" />

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://cimerat.co.nr
 
Tymi i duhanit dėmton edhe fėmijėt e shėndoshė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
::::....Cimerat....:::: :: .....::::: Informacione :::::..... :: Lajmet Ditore-
Kėrce tek: