::::....Cimerat....::::

::::....Cimerat....::::

::::....Students Underground Froum....::::
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 dO pOeZii

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Guest
VizitorMesazhTitulli: dO pOeZii   Sat Feb 17, 2007 8:22 am

Eci Rruges tuj Mendu,Kerkush sem don qysh e Du,
Kerkush spo don mem Kuptu,
Sjam ka di mu ba Rahat,
Don mem kap ne Zemer InfraktJam si Vala Detit,
Dot vi e Shkoj,
A ty kurr nuk dot Harroj,
Edhe nese dot Vdes,
Si nje Engjull to te Zbres,
Do te maj gjithmon ne Mend?,
E m`baj Amanet Shpirtin Tend?,
Nuk jam asi Djali qe Mendon,
Por jam Malsor se Zemren ta Gezon.Oh Moj Vajz?!
Jam met si nje Pik? Uj? ne Deg?,
Ashtu si pa ty i Mjer?,
Dot? mundohem te mos t`lendoj,
Dashurin tane e Kerkoj,
Se keshtu nuk shkon ma Jeta,
Po e provoj me Fjal t`leta,
TE DUA qe BESA.


U k`naqem ne Gyrbet,
Kem ba Pare ah mos Vet,
Tuj ble BMW_eja,
Sillem pshtjillem k`nena Anena,
Jem bas i Shtaz T`egra,
S`dim qa asht Nera qa asht Feja,
Gati kem harru me Fol Shqip,
S`ka dert ja futim Gjermanisht,
Ja bajm ``Was du Sagen``,
Harrum Traditat, harrum Marren,
Nuk dim qa asht Respekti,
Hahem,Shahem Rrehem nermes Veti,
Tash spo di qka me ju Than,
Jena shkep n`kater An,
Veq mane n`mend ju Gjithmon,
Shqiptar nuk ka mat mir se Vendi JON.


Po pi Duhan sukur mem pas Dek Dikush,
Sukur une nuk te don Kerkush,
Mir set Pava,
Keq se u n`dava,
Pse m`bani Nana,

N`reze t`hanes po te Sho,
Nuk t`harroj jo jo,
Jam si Ujt?,
Kat shkon kam met Rujt,
Ishalla Zoti e ka Shkrue,
Ne ty me u Dashurue.Kur t`mi puthsh Buzt e Mija,
Ather e kupton se ?ka asht Dashurija,
I lutesh Zotit kurr mos mu n`da,
Ke mem lyp gjdo Dit? mem Pa,
Tuj mendu per mu Dit e Nat?,
T`doket Dita 1 Sahat?Ja nisa ty Zemer diqka met Shkrua,
Boja Lapsit mu Hargjua,
E preva Gishtin dhe Vazhdova,
Me Gjak e Lot e z`bukurova,

Kur mendoj un per Ty,
Po me mushen me lot k`ta dy Sy,
Me jetu pa ty nuk ish Kullaj,
Po shkruj dhe po Qaj,

Shum po kam qef me ty me Nejt,
Ti per mu je si Shejt,
Je per mu si Flaka Qirit ne Errsi,
Si i Burgosuni ne Liri,

Me pik t`fundit t`gjakut po e m`baroj,
Dhe nje Deshir po ta Plotsoj,
Lexoj ket Poezi dhe Mendo,
Un jam aj qe po e Kerko.Kjo Bot ish e Madhe,
Kish Njerz Tyliqfare,
N`daq t`bardh n`daq t`zi,
Do t`mir e do t`kqi,

Ka t`shkojsh Shqiptar,
Krejt Boten dojm me Marr,
Si Popull Shqiptar zor me Gjet,
Jam Krenar Metvertet,

Si mat Vjetrit ne Ballkan,
Na paten Inatin e t`bashkum nuk na Lan,
Por Shqiponja shkon e Vjen,
E kshtu t`ndam nuk na Len,

Por Shqiptari k`ta e Din,
Duhet edhe pak Durim,
Her do kurdo Shqiponja Sulmon,
E kret Trojet tona i Bashkon,

Gjith k`ta e Dim,
Edhe Shqiptart ne Mergim,
Se kur Shqiponja e hup Gjakun,
Krejt Shqiptart ja marrin Hakun.Oh moj Nan ruje Qiken,
Pot del Naten pot kthehet Diten,
Mjera ajo Shokt sej Ka,
Po pin Duhan e Hashish po lyp a ka Ma.

S`po ja n`din per Bab a Vlla,
Del e s`len gja pa Ba,
Nana per ta shum po Vun,
Her do kurdo e Pagun,

Nuk po din se q`ka po Ban,
Mej fol kush nuk Guzon,
Ja m`buloj e k`eqja t`miren,
Ja murr Families f`tyren,


Jo kishe Vajzat Shqiptare jan t`kqi,
Djemt jan ba edhe ma Zi,
Shqiptar kem Kultur kem Tradita,
Kerkush prej jush k`ta se ka Prit,

Ju vet ket e Dini,
Kap o shkojm po na kan Iri,
Per k`to pun t`kqija kush jau qeli Deren,
Rune Respektin rune Neren,

N`daq mir n`daq Keq,
N`daq kupto n`daq del Meq,
Se mua q`ka po bani nuk pom Dhem,
Nuk je Qika as Djali Jem.Aiiiii edhi ti Zemer,hajde bre Ma,
Pika n`zemer don mem Ra,
Edhe Buzt mu kan Tha,
As Labello s`po mi Sheron Ma,
Po pres sherim prej Buzve Tua,
Kur t`vish te me Puthish Mua,


Princesh shum po me Mungon,
Tash po e di se Zemra po te Don,
Ku mete,ka Hupe,
Hajde bre sem Tute,

Shum bre u Vunove,
Thash sem Harrove,
Shum Nervoz po Bana,
Edhe pom pisket Nana,
Dashurin ta pati Ana,

Tash pot Kallxoj,
Shum jam ka Duroj,
K`shtu e kish Dashurija,
I murr Mend e Mija,


Hajde bre mos Le,
Te dua me The,
Tash e Kuptova,
Qysh po u lujke Loja,

Po shetiti vetun me Kerr,
Dita po me bahet Terr,
Nata po me bahet Dit?,
Te dua me Shpirt?.


Qika pse bani gjana Perseri,
Don mem kap Kanceri,
Ata se nuk e Don,
Pse nuk i Kallxon,

Edhe pse nuk asht i Bukur,
Por asht shum i Lumtur,
Mos ja prish Qetsin,
Por falja Mirsin,

Une k`ta e Di,
Bukuroshi ka Perparsi,
Besa lun rol edhe shum Interesi,
Kur asht Shofer Mercedesi,

Ka edhe shum Qika t`mira,
Zemer bardh e shum Deshira,
Juve ju ruajt Zoti,
Mos ju lasht me ju pik Loti.

Po aj mos paft Dit?,
Qe juve ju Merzit?,
Aje qe ju Tradhtoft,
Kurr Zoti mos e Gzoft.Gati gjithmon n`jani Afrohet,
T`jetri Largohet,
Kur dyt Afrohen,
At`her Dashurohen,

Kur njani Gjelozon,
N`darja Fillon,
Nuk presin me Mendu,
Po ja nisin mu n`gatrru,

Para se me Fol,
Mendo mir e Holl,
Ata 3 minuta se Mendon,
Gjith shka n`dryshon,

Pra mendo Mir,
Me Zemer te Lir,
E mos u n`gut,
Se n`fund jet si Mut.


Poj bajshe shum Vjet,
Me Gzim e Kijamet,
Me ba mos mu Rujt,
Po ja nishe me Lujt,

Ma shum me Hidherime,
Se me Gezime,
Po metshe si i Trollum,
A n`doshta veq Un,

Kjo sish kan Bota Ime,
K`shtu se paramendova Jeten Time,
Po mundona mu Pershtat,
Por nuk po bana Rahat,

A ka kush sem Kupton,
Lotin te ma n`dalon,
E Zemra qe po Vun,
Per Ditet se Kalun.


E pata ni Bes,
E pata ni Shpres,
Po tash po Vuj?,
Po shkrina si Shiqeri ne Uj?,

E thirra oj Zemer,
E thirra ne Emer,
Por ajo Shkoj,
Mua nuk me Kallxoj,

Me the te Dua,
Te thash te Dua,
Ike u Largove,
Athua metvertet me Harrove?????????Teshat i ka Dolce & Gabana,
E n`gjep i ka 20 Franga,
Me BMW rrin tuju Shetit,
Qe e ka ble me Kredit,

Kshtu e kan Shqiptart,
Me u Fryh ja kan Zanat,
Na shiten Frajera,
Kredit po ju vjen Era.


Jam shum Njeri i Thjesht,
T`shti edhe me kesh Medesht,
A nese nuk Don,
T`lutem Kallxom,

Qka pata iri mi qiti Zoti,
Edhe pse n`doshta nuk me pik Loti,
Un n`dryshoj si Moti,
Por apet kam besim te Zoti,

Une krejt q`ka Shkruj,
Nuk e kam me njet mej ba keq Kuj,
Por mundona ti Kallxoj,
Se ka Njerz lloj Lloj,

E di se kaj her e Teproj,
Por Zemren s`mund ta n`daloj,
Kishe po baj Mir,
Shum Njerz spo kan Deshir,

Edhe une e kam at Mendim,
Se gjdo Njeri ban Gabim,
Po mundov me ba Mir,
Me ba keq nuk asht Veshtir.Ditet shkojn,ato nuk Presin,
Por Shpirtat ton Zemer dot Vdesin,
Gjdo shikim mund te jet i Fundit,
N`doshta ne Mengjes nuk qona prej Gjumit,

Pot k`qyri me Sy? e po hjek Mall,
Bile te shoh n`doj her ne Anderr sa t`jam Gjall,
Ni Jet e kam dhe nuk dot Kursena,
Do ta jap q`ka ta don Zemra,

Jam i prekshem n`zemer si Achilles n`themer,
Kur te du,te dua me gjith Zemer,
Pa u n`gatrru pak nuk Shkon,
Por Dashurin veq sa ma Shton.


Zotit ju kam Lutur.
Zemer moj Flutur,
Me ty jam shum i Lumtur,
Oh sa je e Bukur,

Prej gzimit rri tuj k`cy,
Kur e di se me don dhe te dua un Ty,
Sa mir un dhe Ti,
Oh Zemer tan po na kan Lakmi,

Sa bukur je Vesh,
Zemra po me Qesh,
Vetull holl e Buzt e Kuqe,
Oh po me dokesh si nje Nuse.Pse te shkruaj Poezia,?
Kur te sho ty,ti je Poezia Ime,
Qe te andrrova gjith Jeten Time,
Sukur Bora kur te Shkrihet,
Si nje Peshk kur te Hidhet,
Ashtu mendja po me K`fiellet,

E ke Shtatin si M`bretnesh,
Bukur rrin dhe bukur Qesh,
Je e Bukur si Zan e Malit,
Shum po ja don Zemren Djalit,
Me pik Loti dhe bjen ne Gac?,
Gaca nuk shkymet por po qet Flak?,

U da Gaca ne dy Pjes?,
Zemra Zemren po e qon Pesh?,
Kam nje Fe dhe besoj ne Zot?,
K`si si ty s`kam pa ka dit e Mot?,
Krejt Arin e Botes me ma Oferu,
Un me ty se kisha n`drru.Krejt n`gjallesate e Detit me ja nis me Kja,
Mu prej teje s`ka kush qem n`da,
Me mungon si te Vorfnit Buka,
Zotit per ne te dy shum ju Luta,

Nese ndoj her kam rast dhe du me Dek,
Kur me shkon mendja te ti apet k`thena ne ket Jet,
N`doshta mendon se jam Tranu,
Ta besoj se kshtu ka n`doll me Mu,

Kshtu po me Kendon Zemra,
Hajde e hyn m`brenda,
Krejt Trupi me mu Tha,
Zemre per ty me rren Hala.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
dO pOeZii
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
::::....Cimerat....:::: :: .....::::: Dashuria...Shoqeria...Jeta :::::..... :: Poezi-
Kėrce tek: