::::....Cimerat....::::

::::....Cimerat....::::

::::....Students Underground Froum....::::
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Dallimi Midis Nje Hackeri Dhe Nje Crackeri.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AlbanianGhost
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 666
Age : 31
Location : N\'banjo...
Points : 4
Registration date : 03/10/2006

Profile Settings
Emri & Mbiemri: Sbon Me Dit Edhe Pik
Pervoja Pervoja:
200/200  (200/200)
Gjinia: Mashkull
MesazhTitulli: Dallimi Midis Nje Hackeri Dhe Nje Crackeri.   Sat Jan 27, 2007 7:38 am

Ne fillim, edhe Bill Gates dhe Steve Jobs
(Themeluesit e kompanise Microsoft) ishin Hacker.Shume persona nuk
arrijne te kuptojne ndryshimin midis nje hacker dhe nje pirati
informatik I cili perdor te gjitha teknologjite e mundshme per te
demtuar sisteme publike ose private.Nje hacker eshte nje person I cili
perdor te gjitha njohurit e tij informatike per qellim kerkimesh ose
njohjesh, pa demtuar asgje dhe askend.(to hack perkthyer ne shqip do te
thote : "Me kerku nje difekt ne nje program.").Hackerat kerkojne te
pranohen si nje e mire e njerezimit. Ne fakt, shumica e hackerave te
arrestuar jane te punesuar prane shoqerive te medha informatike ne
detyren : Teknik Sigurie. Nese mendoheni mire, nese keni nje problem,
do te ishte me e lehte qe ta zgjidhte nje "mik" I hackerave se sa nje
teknik I thjeshte.Ndersa nje cracker eshte nje person I cili perdor te
gjitha njohurite e tij ne projektimin e programeve shkaterrues, perhap
viruse qe kalojne ne sisteme ne gjithe boten si I Love You, Nimda
etj.Zakonisht nje cracker perfundon ne nje kriminel informatike.

Si lindi fenomeni "HACKER"

Ne
kohen kur u krijua kompjuteri I pare qe ishte madhesine e nje dhome,
ishte e pamundur blerja e nje kompjuteri te tille. Studentet e rinj
kerkonin te dinin sa me shume mbi kete teknologji te re, dhe shpesh
mundoheshin te hynin ne dhomen ku gjendeshin butonat e te famshmit IBM
704 vendosur ne pallatin e 36 te Massachussets Institute of Technology,
fshehurazi ose pa autorizim. Me pas Docentet kuptuan se keta studente
arriten te krijojne nje ide te re dhe nje grup te ri hackerash te
titulluar MIT. Docentet kerkuan bashkepunimin e tyre. Ne vitet 60'
studentet e MIT filluan te kerkojne se si te telefononin pa paguar duke
shfrytezuar difektet e sistemeve dhe te linjave. I pari qe arriti kete
qellim ishte Steward Nelson .

Si u zhvillua fenomeni Hacking

Ne
vitet 60' studentet e MIT donin qe e gjithe masa popullore te ishte ne
e injformuar mbi teknologjine e re qe po zhvillohej. Nje nga motot e
tyre ishte dhe 'hands on' - vendosni dore mbi gjithcka.Mundohuni te
zbuloni ate cka nuk dini.Ata thoshin se duhet te gjendet nje kompjuter
ne cdo familje.Sistemet operative I shperndanin falas deri sa dy
hackera (Bill Gates dhe Steve Jobs) kerkuan nje perqindje ne prodhimin
e tyre te fundit te krijuar ne basic. Ne kete rast Steve Jobs u be
themeluas I Apple. Keshtu nisi dhe rruga e nje periode te re ku
hackerat kishin synime kryesore fitimet ekonomike.

Ne cfar konsiston fenomeni Hacker .

Hackerat
nuk konsiderohen "Pirate Informatike" por persona te cilet kane nje
detyre per te zhvilluar : hapja e rruges per zhvillimin e lire ne
njohjen e teknologjise.Nese sfidojne sisteme sigurie e bejne vetem per
te bere nje sfide,ose per te treguar sa jane te zote, jo per te kryer
nje akt kriminal, ne te kunderten, ne te shumten e rasteve, nese
kuptojne se sistemi ka nje difekt, njoftojne menjehere drejtuesin e tij
qe te marre masat e sigurise. Ja cilat jane principet e nje hackeri :

* Mos kryej akte illegale dhe vjedhje

* Mos shkaterro kurre nje sistem informatik

* Mos modifiko kurre dokumentat e sistemit

* Mos ler gjurme, derisa nuk lihet te mendohet se sistemi eshte I dobet

* Mos ver ne shenje kompjuterat shteteror dhe te istitucioneve

* Mos u zbulo.

* Mundohu te zbatosh keto rregulla.

Parrulla e Hackerave

Ne
kerkojme dijen,njohjen, dhe ju na quani kriminele.Ne, egzistojme pa
ngjyre lekure, pa shtetesi dhe pa gjykime fetare... dhe ju na quani
kriminele. E ju, ndertoni bomba atomike, beni luftra, masakra,na
genjeni dhe tentoni te nabindni se eshte per te miren tone...dhe prape
kriminelet jemi ne. Po, jam nje kriminel. Krimi im eshte kurioziteti.
Krimi im eshte qe gjykoj personat ne baze te asaj qe mendon dhe thote,
dhe jo nga pamja. Faji im eshte se jam me dinak nga ju, dhe per kete
nuk mund te me falni. Une jam nje Hacker, dhe kjo eshte fjala ime..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://cimerat.co.nr
 
Dallimi Midis Nje Hackeri Dhe Nje Crackeri.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
::::....Cimerat....:::: :: .....::::: Informacione :::::..... :: Lajmet Ditore-
Kėrce tek: