::::....Cimerat....::::

::::....Cimerat....::::

::::....Students Underground Froum....::::
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Sa me dhimbet kjo vendlindje

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Guest
VizitorMesazhTitulli: Sa me dhimbet kjo vendlindje   Fri Jan 19, 2007 7:29 am

Sa me dhimbet kjo Vendlindja,
Oh sa shum kan met Jetima,
T“mjert jan rrit pa Nane e Babe e as Vlla,
Nuk e din a jan Gjall aj kan Vra,

Ah Armik e i pa Shpirte,
E ti kurr mos pash Dite,
Ti ma te Dashurit naj More,
Naj mushe Oborret me Vorre,

Sa kushi Lotin e ka Derdh,
Ata Lote me nis mej Mledh,
Me pa ba Uje me Pi,
Ni Shtet ish Ngi,

E lyp Prindin por se Gjane,
Kan me thirr Bab e kan Nane,
Gjithmon mej nejt Loti gati ne Sy,
Ah moj Nane kur ta thrras Emrin Ty,

Ne Zemer me kapi ni Ligsi,
Kur i sho ata Fmi,
Kerkush per ta nuk Lodhet,
Nuk e dine se as ku Prinderit i kan Vorret,

Po qajn edhe N“gjallesat e Detit,
Prej Masakrave e Kijametit,
Tu ju Lute 365 Dite te motmotit,
Ja qum Lemzen edhe Zotit,

E lyp Babin e lyp Mamin,
E lyp Buken e lyp Tamlin,
Lyp Uje e lyp N“grotsi,
Lyp Nanen me marr ne N“gji,

Prej Uris e shet Gjakun,
Me ble Buk me fry Barkin,
N“doshta ne Ditet ma te Veshtira e jep Jeten,
Dhe per ty se kursen Veten.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Sa me dhimbet kjo vendlindje
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
::::....Cimerat....:::: :: .....::::: Dashuria...Shoqeria...Jeta :::::..... :: Poezi-
Kėrce tek: